Symposium Program

September 04,  2019 … Wednesday (1st Day)
09:30-10:00 Registration, Meeting and Ceremony, Coffee and Breakfast Snack Foods
10:00-10.30 Opening

Speeches

Dr. Cevdet Emin Ekinci (Fırat University-NWSA)

Dr. Ender Korkmaz (Yunus Emre Institute-Ukraine)

Dr. Nuri Başusta (Fırat University-NWSA)

Ambassador. Yağmur Ahmet Güldere (If deemed appropriate.)

10:30-12:00 Keynote

Speakers

Dr. Ali Reza Afshari Islamic Azad University -Iran
Dr. Aliye F. Mataraci International Uni. of Sarajevo-Bosnia and Herzegovina
Dr. Eteri Jakeli Batumi State University-Georgia
Dr. Franc Vidic University of Ljubljana-Slovenia
Dr. Zaur M. Gamishidze Batumi Shota Rustaveli State University-Georgia
12:30-13.30 Lunch
13:30-17:30 Sessions Yunus Emre Institute Building
Time-Salon Salon A Salon B Salon C
Chairman Dr. Ummahan Yücel Dr. Latif Onur Uğur Dr. Semra Bilgiç
13:30-14:30

(Session-1)

1B4IJ: Dilek Hacıvelioğlu 1A8AB: Bülent Aktaş 1A9PB: Hasan Nizamoğlu
1B9PB: Zehra Baykal Akmeşe E3PB: Fatih Perçin 2A3PB: Uğur Çalıgülü
2B1PB: İsmail Polatcan 1A15PB: Latif Onur Uğur 2A4PB: Uğur Çalıgülü
2B2PB: İsmail Polatcan 1A16PB: Latif Onur Uğur 1A19PB: Semra Bilgiç
Time-Salon Salon A Salon B Salon C
Chairman Dr. Fatih Perçin Dr. Cevdet Emin Ekinci Dr. Mustafa Türkmen
14:30-15:30

(Session-2)

5A2AB: Elizabeth G.T. Bengil 1A13IJ: İlknur Özgan 1A12AB: Talha Kılıç
5A3AB: Fethi Bengil 1A10IJ: Ercan Özgan 1B3PB: Talha Kılıç
5A9PB: Fatih Perçin 1A11IJ: Ercan Özgan 2A1AB: Alp Onur Güner
E4PB: Celal Ateş 1A24AB: Süha Aksoy 4C1AB: Meriç Serezli
15.30-16.00 Coffee Break, Meetings of Scientists,

Academic Negotiations Cooperation Talks and Sociocultural Activities

Time-Salon Salon A Salon B Salon C
Chairman Dr. Levent Bat Dr. Selçuk Mıstık Dr. Uğur Çalıgülü
16:00-17:30

(Session-3)

5A1AB: Hasan Avcu 1B2AB: Hatice G.Aktaş 3C1AB: Derin Yiğit
5A6PB: Fatih Perçin 1B8IJ: Ummahan Yücel 3C2AB: Deniz Berra Aydın
E1IJ: Edis Koru 1B5IJ: Filiz Küni 3C3AB: Ünal Yüksel
5A5PB: Levent Bat 1B11PB: Selçuk Mıstık 3C4AB: Derin Karakaş
17:30-20:30 Free Time
20:30-23:00 Opening Dinner (All oral presentations are invited. Please come with your invitation.)
September 05, 2019 … Thursday (2nd Day)
09:00-10:00 Registration, Meeting and Ceremony, Coffee and Breakfast Snack Foods
Time-Salon Salon A Salon B Salon C
Chairman Dr. Mehmet Ülker Dr. Elizabeth G.T. Bengil Dr. Halil Özer
10:00-11:00

(Session-4)

1C1IJ: Luljeta Shala 1A18PB: Fatma Işık 1A17PB: Deniz Balta
1C2IJ: Selim Mehmeti 5A8PB: Harun Aydın 1A22AB: Merve İkikat
1C4IJ: Mehmet Ülker 5A10PB: Nuri Başusta 1A26AB: Halil Özer
5A7PB: Nuri Başusta 1A25AB: Aykut Özpolat
Time-Salon Salon A Salon B Salon C
Chairman Dr. Erol Aksoy Dr. Ummahan Yücel Dr. İlyas Çelik
11:00-12:00

(Session-5)

1C3IJ: Gürkan Moralı 1B6IJ: Pelin Tintaş 1A14PB: Esin K. Babacan
3C5IJ: Erol Aksoy 1B7IJ: Melek Gülcük 1A6PB: Zeynel Abidin Sarı
1C6IJ: Faik Özgür Karataş 1B10IJ: Filiz Ç. Köprülü 1A21IJ: İlyas Çelik
1C5PB: Faik Özgür Karataş 3C6PB: Özlem Armağan
E2PB: Fatih Perçin
12.30-13.30 Lunch Tike Kebab-Restaurant
Time-Salon Salon A Salon B Salon C
Chairman Dr. Nuri Başusta Dr. Uğur Çalıgülü Dr. Ercan Özgan
13:30-14:30

(Session-6)

3A1IJ: Zaur Gamishidze 1A5PB: İhsan Kırık 1A3PB: Ali Reza Afshari
1B1IJ: Eteri Jakeli 2A2PB: İhsan Kırık 1A1PB: Melik Çetin
5A4PB: Elif Özgür Özbek 1A2PB: Melik Çetin 1A20IJ: Melek Akgül
1A4PB: Cevdet Emin Ekinci 1A23AB: Aykut Özpolat
15:00-15:30 Overall Evaluation of the Symposium and Closing
16:00-20:00 Cultural Trip in the City Center
September 06, 2019 … Saturday (3rd Day)
10:00-16:00 Cultural and Technical Trip in the City Center (Dnieper River Tour)